Loading

Avrupa Koleji...

Tiyatro Kulübü

Avrupa Koleji Okulları’nın sanata ve sosyal sorumluluk projelerine olan duyarlılığından yola çıkarak, katkıda bulunmak isteyen öğrencilerimizin bir araya gelerek Avrupa Lisesi Oyuncuları adı altında oluşturduğu tiyatro kulübü, 2014 yılından bu yana faaliyetlerini sürdürmektedir.

Yıl içinde en az bir oyun olmak üzere performans hazırlayan öğrencilerimiz, sergiledikleri gösteri sonrası oyunun tüm gelirini bir yardım kuruluşuna bağışlıyor. Kulüp, oyunun konusunu güncel, eğitsel ve eleştirel olarak seçmeye özen gösteriyor. Şimdiye kadar küresel ısınma, çarpık kentleşme, sağlık sorunları gibi başlıklarda oyunlar oynayan grup, ulaştıkları kitleyi hem bilinçlendirme hem de çözüme katkıda bulunmalarını sağlama amacı güdüyor.

Öğrencilerimiz, küresel ısınma ve muhtemel sonuçları üzerine hazırladıkları oyunda elde ettikleri tüm geliri TEMA vakfına bağışlarken, insan sağlığını konu alan oyunda ise LÖSEV’e katkıda bulunmuşlardır. Çalışması yapılan oyunlar farklı dönemlerde sergilenmektedir. Yılsonu gösterileri, okumuzun yaz festivali ve 27 Mart Dünya Tiyatrolar Günü kapsamında düzenlenen şenliklerde, hem okulumuz öğrencilerine yapılan sunumlarda hem de dışarıdan katılım sağlanan açık gösterimlerde seyirci ile buluşturuluyor.

 

Grup, gönüllülük esasına göre tüm öğrencilere açık şekilde oluşturuluyor. Sanatta yetenekten ziyade çalışmanın ve azmin önemini vurgulayan oyuncularımız, emek verdiklerinde ortaya çıkan ürünü gördüklerindeki heyecan ve coşkuyu seyirciyle paylaşmaktan mutluluk duyduklarını belirtiyor. İş birliği içerisinde oyunun her aşaması ile ilgilenen oyuncular, kostümden dekora her hazırlığı kendi önerileri doğrultusunda oluşturuyorlar.

Avrupa Lisesi Oyuncuları çalışmalarına sene başında temel oyunculuk çalışmalarıyla başlıyor. Prodüksiyon çalışmasına geçmeden önce; fiziksel aksiyon çalışmaları, mekân tanımlama, olmayan nesnelerle ilişki kurma, ses ve diyafram egzersizleri gibi sahne çalışmalarının ardından partnerli güven alıştırmaları ve serbest doğaçlama çalışmaları yapılmaktadır. Tüm bu süreç boyunca öğrenciler hem sosyal iletişim becerilerini geliştirmiş hem de aidiyet duygusu kazanmış oluyorlar.

Öğrencilerimiz, yaptıkları çalışmaları sahne sanatları üzerinden bir sosyal sorumluluk projesi haline getirip, bunu gelenekselleştirme ve devamlılığını sağlama konusunda kararlılar.

AVRUPA LİSESİ OYUNCULARI

Avrupa Anadolu Lisesi’nin sanata ve sosyal sorumluluk projelerine olan duyarlılığından yola çıkarak,  katkıda bulunmak isteyen öğrencilerimizin bir araya gelerek Avrupa Lisesi Oyuncuları adı altında oluşturduğu Tiyatro Kulübü, 2014 yılından bu yana faaliyetlerini sürdürmektedir. 

Yıl içinde en az bir oyun olmak üzere performans hazırlayan öğrencilerimiz, sergiledikleri gösteri sonrası oyunun tüm gelirini bir yardım kuruluşuna bağışlıyor. 

Kulüp, oyunun konusunu güncel, eğitsel ve eleştirel olarak seçmeye özen gösteriyor. Şimdiye kadar küresel ısınma, çarpık kentleşme, sağlık sorunları, kadın hakları gibi başlıklarda oyunlar oynayan grup, ulaştıkları kitleyi hem bilinçlendirme hem de çözüme katkıda bulunmalarını sağlama amacı güdüyor. Küresel ısınma ve muhtemel sonuçları üzerine hazırladıkları oyunda elde ettikleri tüm geliri TEMA Vakfı’na bağışlarken, insan sağlığını konu alan oyunda LÖSEV’e, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü için oynanan oyunda Mor Çatı Kadın Sığınma Vakfı’na, son oyunda ise Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği’ne katkıda bulunmuşlardır. 


TİYATRO OYUNLARI

ZEYNEP BEGÜM AKAY, YAĞMUR AKKAN, MİRAY BOMBOM, BEGÜM GÜLMEZ, BENGÜ MELİS İRİDAĞ, AYLİN ŞAHİN.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


ZEYNEP BEGÜM AKAY, AYBÜKE BIÇAK, MİRAY BOMBOM, EBRU EDA ÇANKAYA, İREM ÇOTAK, UTKAN GENCAY ERBAY, BEGÜM GÜLMEZ, BENGÜ MELİS İRİDAĞ, ERCAN KALKAN, MİRAY KAMBER, SENEM KAYA, LUKAS CAN KILINÇ, BERK MEMİŞ, ASLI HANDAN ORHAN, AHMET SÖNMEZOĞLU, MERT ŞAHİNOĞLU, MELİKE YÜKSEL.


SERHAT ATİK, ZEYNEP BEGÜM AKAY, ALEYNA ÖZEN, BENGÜ MELİS İRİDAĞ, MELİKE YÜKSEL, ZEYNEP İŞCAN, BEGÜM GÜLMEZ, AYLİN YILDIZ, AHMET SÖNMEZOĞLU, MERT ŞAHİNOĞLU, ERCAN KALKAN.


DEFNE ABACI, ANKA ACAR, ZEYNEP BEGÜM AKAY, YAĞMUR AKKAN, MİRAY BAHÇİVAN, MİRAY BOMBOM, KEMAL ALTUĞ BURUŞ, MELİSA ÇAVDAR, UTKAY GENCAY ERBAY, BEGÜM GÜLMEZ, ZAİNEB BEN GAİED HASSİNE, BENGÜ MELİS İRİDAĞ, LUKAS CAN KILINÇ, BERK MEMİŞ, DİLANAZ SUAR, AYLİN ŞAHİN, MERVE BİLGİLİ, İLAYDA DEVECİ.