Loading

Avrupa Koleji...

Öğrenci Değişim Programı

Almanya’nın Paderborn şehrinde bulunan Schloss Neuhaus Gymnasium ile Avrupa Okulları arasında olan “Kardeş Okul” Projemiz 13 Yıldır 9. ve 10. sınıf öğrencileri ile düzenli olarak devam etmektedir.

 

Lise Kardeş Okul / Değişim Programı Projemiz

Almanya’nın Paderborn şehrinde bulunan Kardeş okulumuz Schloss Neuhaus Gymnasium ile Avrupa Okulları arasında olan “Kardeş Okul” Projemiz 13 yıldır devam etmektedir. Avrupa Lisesi ALMANCA bölümü olarak yürütülen Proje, iki aşamalı olarak sürdürülmektedir. Birinci aşamasında, Avrupa Okulları öğrenci ve rehber öğretmenlerinin Almanya’daki kardeş okulunu ziyareti bulunmaktadır. Projenin ikinci aşaması ise, kardeş okul öğrenci ve öğretmenlerinin karşı ziyarete gelmesiyle tamamlanmaktadır. Bu programın temel amacı, Avrupa Koleji öğrencilerinin farklı kültürler ve sosyal yapılara sahip ülkelerde bulunan okullar ile başta akademik konular olmak üzere sosyal ve kültürel açıdan gerçek bir alışveriş yaşamasıdır.

Değişim programımız kapsamında 2014 - 2015 eğitim öğretim yılında da bu projemizin Almanya ayağı başarılı bir şekilde yürütülmüş ve amacına ulaşmış bir şekilde sonuçlanmıştır.

 

Dil ve Kültürel Etkileşim

Avrupa Okulları öğrencileri, kardeş okul projesi kapsamında Alman kültürünü bizzat deneyimleyerek, öğrendikleri dil aracılığıyla tanımakta ve aynı şekilde kendi kültürümüzü de tanıtmaktadırlar. Öğrencilerimiz farklı kültür ve sosyal yapılara sahip kardeş okul öğrencilerimizle, başta akademik konular olmak üzere sosyal ve kültürel açıdan gerçek bir alışveriş yaşayabilmektedir.

Projenin en temel amaçlarından biri de Türkçemizin ve Türkiye'nin tanıtılmasıdır.