Loading

Avrupa Koleji...

 

1995

Avrupa Koleji Okulları, Sur Eğitim Tesisleri A.Ş tarafından Alman Milli Eğitim Bakanlığı ve Goethe Enstitüsü desteği ve Avrupa Birliği Dil Komisyonu onaylı müfredat ile anaokulundan lise son sınıfa kadar Almanca birinci dil olmak üzere ikinci dil olarak İngilizce ağırlıklı eğitim veren Türkiye’nin tek özel okulu olarak, 1995 yılında kuruluş çalışmaları farklı ülkelerin eğitim sistemlerinin araştırılmasıyla başlanarak, 1997 yılında Balıklı Vakfı’na ait tarihi binanın da yer aldığı alanda eğitim-öğretime başlamıştır. Avrupa Koleji Okulları merkez eğitim kampüsü Yedikule Kazlıçeşme’de, şehir surlarına 100 metre, denize 400 metre mesafededir. Kampüste yer alan tarihi binanın arsası, Padişah II. Beyazıt tarafından Balıklı Vakfı’na yetimhane yapılmak üzere bağışlanmış, 1725 yılında başlayan inşaat, Osmanlı Devleti’nin kontrolü ve desteği ile tamamlanmıştır. Binada kimsesiz çocukların barınmasının yanı sıra eğitimleri de sağlanmıştır. Bina ilk kez 1907 yılında restore edilmiş, 1939 yılında boşaltılarak, öğrenciler Büyükada’ya nakledilmiştir. 2. Dünya Savaşı’nda (1940-1950) bina Türk Silahlı Kuvvetleri’ne geçici olarak verilmiş, dâhiliye hastanesi olarak kullanılmıştır.

Her yaş grubu için çok amaçlı ve esnek sınıfların yer aldığı, depreme dayanıklı, güvenli binaları ve geniş, yeşil alanları ile doğa ve tarih ile iç içe eğitim alan öğrencilerimiz, voleybol, basketbol, futbol, atletizmin yanı sıra beyzbol yapma olanağı da bulmaktadır.

2004

Avrupa Eğitim Vakfı ile Kent State Üniversitesi’nin 2001 yılında gerçekleştirdiği iş birliği, 2004 yılında Avrupa Kent State Koleji Uygulama Okulu Projesi’ni hayata geçirmiştir. Kent State Üniversitesi Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Daniel F. Mahony öncülüğünde ve Dr. Linda Robertson tarafından pedagojik planlanması yapılan Avrupa Kent State Kolejinde “Best Practise Education” ve T.C. Milli Eğitim Bakanlığı’nın müfredatının oluşturduğu konsept uygulanmaktadır.

2009

2009 yılında kurulan Avrupa Koleji Çekmeköy Kampüsü, Kent State Üniversitesi ile devam eden iş birliği kapsamında İngilizce ve İspanyolca/Almanca çift yabancı dil eğitim programı sunmaktadır.

2010

“Yaşam Boyu Eğitim” hedefi ile Avrupa Eğitim Vakfı kurumları, bireyin yaşam boyu edineceği becerilerin temelini oluşturan okul öncesi eğitim çalışmalarına büyük önem vermektedir. Temel amacımız, çocuklarımızın bilişsel, duygusal, sosyal ve fiziksel gelişimlerine uygun becerileri edinmeleri ve böylelikle temel becerileri edinecekleri ilköğretim dönemine en iyi şekilde hazırlanmalarını sağlamaktır. Bu amaçla, Acıbadem Ana Okulumuz 2010 yılında eğitim-öğretim hizmetine başlamıştır.

Avrupa Eğitim Kurumlarının eğitim felsefesi ve hedefleri bütününde, gençlerimize uluslararası ölçekte, kaliteli meslek eğitimi sağlanması önemli bir yer tutmakta; böylelikle ülkemiz ve dünya iş gücüne daha etkin ve verimli insanların kazandırılması hedeflenmektedir. Bu amaçla devam eden proje çalışmaları doğrultusunda 2010 yılında T.C. Avrupa Meslek Yüksekokulu kurulmuştur. T.C. Avrupa Meslek Yüksekokulunun mesleki eğitim dünyasına kazandırmayı hedeflediği en önemli ve farklı değer, çözüm ortaklarıyla sunmakta olduğu gerçekçi ve kaliteli eğitimiyle; kurgulayabilen, yaratıcı uygulamalar yapabilen, temel kuramsal referansları niteliksel açıdan algılamış, dünya kültürleriyle bütünleşerek lider kadrolarda yer alabilen meslek sahibi gençler yetiştirmektir.

2013

2013 yılında eğitim-öğretime başlayan Avrupa Koleji İnovasyon Okulu kurulurken, 21. yüzyılın yeni okul modelleri araştırılarak Türkiye koşullarına uygun bir okul modeli geliştirme fikri esas alınmıştır. Türk Eğitim Sistemine farklı bir bakış açısı kazandırmak ve beceri-yaratıcı fikir üretme üzerine odaklanan bir model üzerine temellendirilmiştir.